Çeltikçi Mahallesi Orhangazi

İlçenin güneyinde, Gemlik-Bursa yolunun 1km.batısındadır. İlçeye 4 km. uzaklıkta çok eski bir köydür.

Köyde bulunan çok sayıda antik kalıntılar ile yazıtlardan, İ.Ö.IV yy.’da,”Chormadoni”adlı bir yerleşim olduğu anlaşılmaktadır. Köyün hemen doğusunda bulunan Ilıpınar Höyüğünde yapılan kazılarda ise kalkaolitik dönemlere kadar inen yerleşim alanları belirlenmiştir.

Köyde yakın zamana kadar kullanılan hamam oldukça eskidir. Yazıtı bulunan iki adet tarihi çeşme ise halen köylülere hizmet vermektedir. Köyün altında bulunan Mendil Tepe tümülüsü 1985 yılında kaldırılmıştır. Köyün mezarlığının yanında Mecit Dede adıyla bilinen bir adak yeri vardır.Yerli köyüdür.

Eskiden Gürle İlçesine bağlı idi. Gürle bugün Orhangaziye bağlıdır. Süleyman Paşa vakfıdır. Çandarlı İbrahim Paşa köyü, Süleyman Paşanın mirasçılarından satın alıp, İznik’teki imaretine vakfetmiştir. Bir başka belgede ise, Orhan Bey’in vakfı olarak kaydedilmiştir. Süleyman Paşa, Orhan Bey’in oğlu olduğu için Orhan Bey’in vakfı olarak görmek gerekir. 1530 yılında köyde 20 hane yaşadığı anlaşılıyor.

Köyün eski adı Akköy olup, daha sonraki yıllarda pirinç-çeltik ekimi nedeniyle Çeltikçi adı verildiği söyleniyor. Köyde çok sayıda antik kalıntı bulunmaktadır. Köyün başlıca geçim kaynağı Zeytin ve çeltik ekimidir(Son yıllarda ekilmemektedir).

Kurtuluş savaşı sırasında büyük ölçüde yanmıştır. 1895-1908 yıllığına göre 135 hane bulunan köyde, 1927 yılında 549, 1990 yılında 903, 1997 yılında 841 kiş yaşamaktaydı.

Sosyal Medya Paylaşım

Benzer Yazılar

Yorum Yaz