Son Tüketim Tarihi Tarihe Karışacak

Yeni sensör teknolojisi ile süt kutuları üzerinde son tüketim tarihi ifadesinin yer almasına gerek kalmayacak.
Washington Eyalet Üniversitesi Biyolojik Sistem Mühendisliği Bölümünden bilim insanları, sütün iyi durumda ya da bozulmuş olup olmadığını “koklayarak” anlayan bir sensör geliştirdiler.
Sensör, sütte büyüyen bakterilerin çıkardığı, sütün bozulduğu anlamına gelen gazlarla tepkimeye giren, kimyasal olarak kaplanmış nanopartiküllerden oluşuyor. Sensör süte doğrudan temas etmiyor, bu nedenle nanoteknolojinin gıdalardaki uygulamaları gibi endişe de doğurmuyor.
Araştırmacılar, bozulma sırasında çoğu gıdanın kökü kokulu uçucu gazlar çıkardığını, ancak ambalajı açmadan bu kokuyu almanın mümkün olmadığını söylüyor. Yeni bulunan sensör ise bu gazları tespit ederek renk değiştiriyor. Buluş henüz ilk aşamalarında, ancak Food Control dergisinde yayınlanan çalışma, buluşun temelini oluşturan kimyasal tepkimenin laboratuvar koşullarında oluşabildiğini gösteriyor.
Araştırmacıların bir sonraki hedefi ise, bir ürünün bozulmadan önce ne kadar ömrü kaldığını gösterecek bir sistem. Mevcut sistemde sensör sadece sütün bozulmuş olup olmadığını gösteriyor.
Sensör konusunda sanayici ile birlikte çalışılıyor
Henüz erken de olsa, araştırmacılar gıda sektörü ile bu sensörü süt kutularının plastik kapaklarına yerleştirme konusunda da çalışmalar yürütüyorlar. Bunun amacı, tüketicilerin ürünün ne kadar raf ömrü kalmış olduğunu kolaylıkla görebilmeleri.
Halen kullanılan son tüketim tarihi (STT) uygulaması en iyi durum senaryosu üzerine kurulu. Soğuk ya da donuk saklanması gereken bir gıdanın üzerinde yazan STT, ürün örü boyunca uygun koşullarda saklanmışsa geçerli. Ancak gıdaların uygun olmayan sıcaklıklarda kalması sık rastlanabilen bir durum. Bu durum ürün üreticiden markete ulaşana kadar geçen sürede olduğu gibi, tüketicinin ürünü evine götürene kadar geçen sürenin uzaması ile de ortaya çıkabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: