Orhangazi Ve Bankaların Katkısı

Orhangazi’de bankalar adını sadece Atatürk Anıtına tüm ilçedeki bankalar adına yapılan temsili çelengi sunmak üzere çağrıldığında duyuyoruz.
Çoğu kez temsilen bir personelleri çelengi sunuyor müdürlerini göremiyoruz dahi.
Orhangazi’de tam 16 adet banka bulunuyor.
Bunlardan 3 tanesi devlet bankası, diğer 11’i ise özel şirketlere ait bankalar.
Özellikle son zamanlarda adeta çiftçinin ve üreticinin üzerinden para kazanma adına mantar gibi bankalar çoğaldı.
Nerede ise Yunan Bankalarına hele Fransa-Belçika ortaklığı olan bankalara ipotek edilmedik zeytinlik ve arsa kalmadı.
Hal böyle olunca insan ister istemez soruyor:
Sizce Türkiye’de Türk Bankası Var mı?-Türk Bankası Nedir?
İlçemizde yer alan 3 devlet bankasını bir kenarı koyduğumuzda özel bankaları ele aldığımızda nutkum tutuluyor. Orhangazi’de yer alan 9 özel bankanın sadece 1 tanesi yüzde yüz Türk sermayesi. İş Bankası sadece yerli sermaye.
Kalanı ise; ABD-İngiltere-İtalya-Fransa-Belçika-Yunanistan. Tablo acı gerçekten
Başlıkta bankalar Orhangazi’ye ne katıyor derken yine İş Bankasını ayrı bir yere koymak istiyorum. Çünkü; Orhangazi’de geçmişten bu güne halkın içinde olup faaliyet yapan bir seni gördük İş Bankası Teşekkürler.
Nasıl mı?
İş bankası yayınlarının ilçemiz okulları gibi birçok yere ücretsiz temini ve İş bankası yayınlarınca bastırılan Atatürk posterlerinin temini ile dağıtımı konusunda destek oldu.
Bunun yanı sıra satranç konusunda da çağ açan İş Bankası ücretsiz satranç takımı dağıtarak bir boşluğu doldurmaya çalıştı.
Şu ana kadar Orhangazi’de 5 okulumuza satranç sınıfı oluşturdu. Burada İş Bankamızın değerli Genç ve Başarlı Orhangazi Şube Müdürüne ve değerli personeline teşekkürlerimizi sunuyorum.
Şunu belirteyim İş Bankası babamın oğlu değil.
Zaman zaman benim kızdığım kadar kimse kızmaz. Ama işini yapıyor. Önemli olan bu!
Hatta İş bankasından mağdur olmuş biriyim ama yiğidin hakkını da vereceksin…
Ha bilmem ne bankası çıkacak çiftçiye eğitim veriyoruz falan diyecek.
Ah be olaylara Fransız-Belçikalı kalmış kardeşim babanın hayrına, kimsenin kara kaşı hatırına yapmıyorsun bunu değil mi?
Para satmanın binbir yolunu arıyorsun elbette. Başlığımızda da dediğimiz gibi ilçemizde yer alan birçok sanayi kuruluşundan fazla gelir elde eden en büyük esnaf ve sanayici bankalardır.
Ama Orhangazi’de bir taşın altına ellerini koyduklarını; Şu sorunu da biz çözelim dediklerini; Yahu şu okulun bilgisayar ihtiyacı varmış; Bu okulun malzeme eksiği varmış…
Deyipte bir şey yaptığını görmedik duymadık. Evet bankalar Orhangazi’den çok şey alıyor ama ilçeye yeterli katkıyı sunmuyor.
Banka müdürleri ve idarecileri bu konuda daha duyarlı ve şapkalarını önlerine koymalıdır.
Lütfen Orhangazi’deki gerekli merciler gerekeni yapınız. Bu bankanın ilçe halkını daha fazla kandırmasına göz yummayınız. Yoksa sizde bu suça ortaksınız demektir. Şimdi meselenin diğer boyutuna yeniden dönecek olur isek, A fabrikası ne kadar havamızı suyumuzu kullanıp zarar veriyor diye eleştiriliyorsa sizler daha fazla eleştiriyi hak ediyorsunuz. Orhangazi’den aldıklarınızın bir kısmını ilçeye verin.
Yeter değil mi bu kadar çok sırtımızdan para kazandığınız. Ekonomilerin küreselleştiği, sınırların haritalarda kaldığı, krizlerin ülke tabanlı olmadığı bu dönemlerde bankalarda yaptığımız hem bireysel hem de ticari işlemlerde banka seçimi konusunda da duyarlı olmak gerekli sanırım.
Bu ilçenin, ilin ve ülkenin daha da büyüyebilmesi ve güçlü bir ekonomiye sahip olabilmesi için sermayenin bu ilçe ve ülke sınırları içinde kalması artık bir gereklilik.
Bence zaman ekonomimize ve ilçemize sahip çıkma zamanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: