Muharrem Değirmen – Orhangazi Gündeminden Kısa, Kısa

DURAKLAR OTOPARKA DÖNDÜ

İlçenin en kamburu haline gelen otopark sıkıntısı gün geçtikçe daha da büyüyor. Birçok şehir içi minibüsü durağında zaman zaman park edilen araçları görmeye alıştığımız günlerde trafik sorunları da hat safhaya yükselmeye başladı. Yoğun trafiğin akşam saatlerinde yükseldiği caddelerde minibüslerin yolcu alıp bırakması için dolu olan duraklara girememesi trafiği daha da arttırıyor. Vatandaşların haklı isyanı ise Trafik ekiplerini göreve tetiklerken birçok cezai işlem kaçınılmaz hale geliyor

 

MARKET VE KAFELER İÇİN BÖLÜM AÇILMALI

Özellikle kasiyer ve diğer market görevlileri ile ilgili belirttiğim konuda Milli Eğitim Müdürlüğü ciddi bir çalışma başlatmalıdır.  Çünkü; Orhangazi’de özellikle iki sektör her geçen gün büyümüş ve ciddi personel ihtiyacı duymakta. Biri marketler, diğeri de kafeteryalar…

Her ikisinde de ciddi eleman ihtiyacı olmakta.

Her iki sektör yetkilileri ile zaman zaman görüşmelerimizde bu taleplerini dile getirmekteler. Gerek çıraklık eğitim merkezlerinde ve gerekse Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde sektörleri ile ilgili kurslar açılmasını ve kalifiye eleman kursları olmasını istemekteler.Umarız eğitim yetkilileri ilçede eğitimi alt üst etmekten ve sendika emrinden fırsat bulup icazet alırda bu sorunlarla da ilgilenip sektörün sesine kulak verebilir.

 

 

DURAK MI? İLAN PANOSU MU?

İlçemizde bulunan dolmuş duraklarında Orhangazi Belediyesi geçtiğimiz günlerde bir çalışma yapmış ve sağlam olmayanlar onarılmış ve boyanmıştı. Bu onarımın ardından daha çok az zaman geçtikten sonra durakların üzerleri reklam panosuna döndü. Çeşitli kurumların, şirketlerin, derneklerin ilanları ile dolan duraklar göze hoş görünmeyen ortaya koyuyor. Bunun yanında bu ilanların yapıştırıcı ile yapıştırılması, reklamlar sökülürken duraklarda ki boyaları da beraberinde söküyor. Bu da ilçede ne kadar hizmet yapılırsa yapılsın yine duyarsız kişiler tarafından yine aynı şekilde bu hizmetler hor kullanılıyor. Durakların yanı sıra, trafolar, elektrik direkleri, ağaçlar, kapılar hatta çöp tenekelerine kadar bu reklamlar, reklam panosu olarak kullanılıyor. Vatandaşlar ise bu türlü reklamların çekici olması bir yana, tam tersine duyarlı vatandaşlar tarafından olumsuz tepki gördüğünü belirtiyor.

 

ILIPINAR İÇİN GEREKLİ ADIM ATILMALI

İznik gölünün %51’ine sahip olan ilçede su sporları, Samanlı ve Katırlı dağlarında Tracking ve dağ sporları yapılmaktadır. Gürle dağı, yamaç paraşütü için çok elverişli olması sebebiyle önem arz etmektedir. Keramet köyünde bulunan doğal ılıca ve M.Ö. 5400 yıllarına kadar uzanan Ilıpınar kazı çalışmaları, Orhangazi turizmine alt yapı oluşturmaktadır.

İlçenin bulunduğu alan çok eski devirlerden bu yana yoğun yerleşimlere sahne olmuştur. Geniş bir tarih hazinesine sahiptir. Bunların en önemlisi Ilıpınar kazılarında ortaya çıkmıştır. Çeşitli eşyalar ve mezarlar bu kazılar sonucu ortaya çıkmıştır. Ilıpınar Höyüğü ilk kez 1948 yılında Türk araştırmacı K.KÖKTEM tarafından keşfedilip bilim dünyasına duyurulmuştur.

Bursa bölgesinin en eski yerleşim birimi olduğu belirtilen Ilıpınar Höyüğünde yapılan kazılar sonucunda M.Ö.5400 yıllarına dayanan  çok sayıda tarihi eser bulunmuştur.

Hatta tatil ve hafta sonu programları da ilçemizde bu anlamda ne bireysel nede organizasyon yapılmaz.

Geç kalmadan güç olmadan ilçemiz doğal zenginliklerinin gün yüzüne çıkartılarak ilçemize kazandırılması için bireysel ve kurumsal olarak adım atmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: