“Mars’a gidecek ilk kişi bir kadın olabilir”

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars’a ayak basacak ilk kişinin bir kadın olabileceğini açıkladı. NASA Başkanı Jim Bridenstine, katıldığı bir radyo programında, “Mars’a ayak basacak ilk kişi bir kadın olabilir.” ifadesini kullandı. Mars’a gidecek kişinin henüz netleşmediğini belirten Bridenstine, NASA’nın gelecek dönemdeki programında kadınların ön planda olduğunu aktardı. Kadınlar Ay’a da gidecek Bridenstine, bir twitter kullanıcısının “NASA’nın bir sonraki Ay yolculuğunda da kadınlara da yer verilecek mi?” sorusuna, “Kesinlikle” yanıtını verdi. NASA bu ay sonunda ilk kez bir kadına uzay yürüyüşü yaptırmaya hazırlanıyor.

Devamı

Google’dan yeni uygulama

Geçtiğimiz hafta Google’ın duyurduğu yeni uygulama, tatil rezervasyonları yapmak isteyenlere en uygun uçak ve otel fiyatlarını sunuyor. Yeni uygulamada gidilmek istenen destinasyon seçildiğinde ve uçuşlar araştırıldığında Google’ın fiyat veri tabanı ortaya çıkıyor. Google ‘Price Insight’, tatile çıkmak isteyenlere bir uçuş için fazla para ödediklerini, uygun fiyata bir tatil satın alıp alamayacaklarını veya bir uçak bileti için ortalama fiyat seçeneklerini sunuyor. Google’ın yeni uygulaması aynı zamanda otel seçenekleri konusunda da bilgi veriyor. Bu sayede seçilen otelde uygun bir kampanya olup olmadığını veya benzer özelliklere sahip diğer yakın otellerin fiyatları ile karşılaştırabiliyor….

Devamı

Apple merakla beklenen tarihi açıkladı (Netflix’e rakip oluyor)

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın Netflix’e rakip olacak platformunun lansman tarihi belli oldu. Teknoloji dünyası, son yıllarda kişisel bilgisayar, iPhone, iPad ve diğer ikonik ürünleri ile son dönemin en yenilikçi şirketi olan Apple’ın kimliğini kaybedip kaybetmediğini tartışıyor. İşte böyle bir dönemde Apple sonunda Netflix’e rakip olması beklenen platformunu tanıtmasına kesin gözüyle bakılan lansman için tarih verdi. Apple’ın ‘it’s show time’ (Şov zamanı) sloganı ile duyurduğu lansmanın 25 mart’ta yapılacağı açıklandı. Lansman Kaliforniya Cupertino’daki Apple Campus’te yapılacak. Bir süredir online film ve dizi platformu kurmak için yoğun mesai harcayan Apple’ın bugüne…

Devamı

Kadırga Şenlikleri 22 – 23 Haziran’da

Orhangazi Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından 2001 yılında başlayarak geleneksel hale getirilen kadırga şenliklerinin on sekizincisi için hazırlıklar başladı. Binlerce kişiyi bir araya getiren Kadırga Şenlikleri 22-23 Haziran tarihinde Orhangazi İznik Gölü kıyısında düzenlenecek. Orhangazi Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cemal Karagüzel, 22-23 Haziran tarihlerinde yapılacak olan şenliklerle ilgili hazırlıkların başladığını belirtti. 18’incisini düzenleneceği şenliklerin bu yıl daha da görkemli olması için çok yuğun çalıştıklarını belirten Karagüzel ‘ Bu yıl da Orhangazi horona ve müziğe doyacak her yıl olduğu gibi bu yılda Orhangazi’de bir Kültür buluşmasını gerçekleştireceğiz’ dedi….

Devamı

Yılmaz; İstiklal Marşı’nın Kabulünü Unutmadı

Millet İttifakı Orhangazi Belediye başkan adayı İsmail Yılmaz, İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. İsmail Yılmaz mesajında, “Büyük Türk ulusunun bağımsızlık timsali Milli Marşımızın kabulünün 98. yılında bu marşı bize bahşeden Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları ile bu marşın yazarı büyük vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve marşımızın bestecisi değerli müzisyenimiz Zeki Üngör’ü bu vesile ile bir kez daha saygı ve rahmet ile anıyoruz” dedi. Bu millet kanla canla yedi düvelle savaşmış, olmaz denileni başarmış ve bu ülkenin bir karışını dahi canı pahasına bile olsa feda…

Devamı